گزارش های صلح وسازش

صبر اولیای دم 328 نفر را از قصاص نجات داد

١٨ اسفند ١٣٩٥
صبر اولیای دم 328 نفر را از قصاص نجات داد

بر اساس اعلام سخنگوی دستگاه قضا تا پایان بهمن 95، بیشتر از 320 نفر در کشور از قصاص نجات یافتند که بیشتر آن‌ها با رضایت و بخشش اولیای دم همراه بوده است.

به گزارش روابط عمومی ستاد ملی صبر، صبر در اجرای مجازات یکی از آموزه‌های اخلاقی دین مبین اسلام است که در کنار حق کاملی که برای شاکی قائل شده به او توصیه شده است که تا حد امکان از اجرای مجازات صرف نظر کند و این صرف نظر نیز با وعده پاداش الهی در آیات قرآن کریم همراه است.

در اجرای اشد مجازات یا همان قصاص نیز خداوند متعال و روایات اسلامی به خانواده شاکی توصیه بخشش کرده‌اند و این بخشش همان قسمتی از صبر است. صبری که خانواده آسیب دیده می‌تواند در برابر مصیبت وارده پیشه کند و با اتکا به رضایت خداوندی از حق خود صرف نظر کرده و به جای خشنودی از قصاص به خشنودی از رضای بیشتر خداوندی دست یابد.

در همین رابطه طبق آمار اعلام شده از سوی سخنگوی دستگاه به نظر می‌رسد در سال 1395 صبر خانواده‌های مصیبت دیده بیش از سنوات گذشته بوده و بخششی که محکومان به قصاص را نجات داده افزایش داشته است.

بنابراین گزارش، حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی‌اژه‌ای در یکصد و پنجمین نشست خبری گفت: «در بهمن ماه و نیمه دوم دی ماه، 28 نفر از کسانی که حق قصاص داشتند و اولیای دم بودند از حق قصاص خود صرف نظر کردند و فردی که محکوم به قصاص بود با صرف نظر کردن اولیای دم از قصاص، نجات یافت که این اقدامات بسیار مطلوب است و سفارش هم شده اگر کسی از حق قصاص صرف نظر کند بسیار مطلوب است.»

او تصریح کرد: «از ابتدای سال تا پایان بهمن ماه 328 مورد از قصاص صرف نظر کردند. اینکه می‌گویم صرف نظر به این معناست که بعضی کلا رضایت دادند و رضایت‌شان مطلق بوده و برخی گفته‌اند که از قصاص می‌گذریم، ولی تا مبلغی مصالحه می‌کنیم.

نظر خود را ثبت کنید

comment