گزارش های صلح وسازش

رئیس شوراهای حل اختلاف استان کرمانشاه خبر داد:

رهایی نوجوان محکوم به قصاص از بند طناب دار

٠٢ دي ١٣٩٧
رهایی نوجوان محکوم به قصاص از بند طناب دار

برگ زرینی دیگر با دست های توانمند و تلاشگر اعضا و دبیران ستاد تالیف قلوب استان کرمانشاه در شعب سازش در قتل رقم خورد.

به گزارش روابط عمومی ستاد ملی صبر، "تجری" رئیس شوراهای حل اختلاف استان کرمانشاه گفت: در آذر ماه سال 1392 پلیس کرمانشاه با تماس شهروندان در جریان نزاع منجر به فوت بین دانش‌آموزان یکی از مدرسه‌های شهرک «رودکی» قرار گرفت.

با آغاز تحقیقات پلیس آگاهی مشخص شد در این نزاع دسته‌جمعی یکی از دانش‌آموزان مجروح و سپس از سوی برادرش و یکی از حاضران در درگیری به بیمارستان منتقل اما در جریان درمان فوت شده است. با تکمیل‌شدن تحقیقات، پلیس م.ع را دستگیر و در جریان بازجویی‌ها به درگیری و جرح منجر به فوت همکلاسی خود اعتراف کرد اما در جریان دادرسی و در مقابل قاضی دادگاه ادعا کرد که به‌دلیل شلوغی معرکه دعوا و ازدحام جمعیت، او مطمئن نیست که خودش مرتکب قتل شده باشد.

سرانجام به دلیل فقدان مدارک و شهود معتبر مبنی بر بی‌گناهی م.ع و همچنین اقرار صریح او در جریان بازجویی، از سوی دادگاه گناهکار شناخته و به قصاص محکوم شد. پس از آن میلاد روانه کانون اصلاح و تربیت شد و تا 18 سالگی پشت دیوارهای بلند ساختمان کانون، نوجوانان زیر بار تجربه‌های زودهنگام و تلخ زندگی‌‌اش استخوان ترکاند و سپس به ندامتگاه دیزل‌آباد منتقل شد.

"تجری" در ادامه افزود: پس از صدور حکم قصاص و تایید استیضان نامبرده و نزدیک شدن ایشان به سن قانونی جهت اجرای حکم اعدام پرونده ای در ستاد تالیف قلوب شوراهای حل اختلاف تشکیل و همکاران شعب سازش در قتل به این پرونده ورود کردند. با ورود شورای حل اختلاف ویژه صلح و سازش، پرونده م.ع وارد فاز جدیدی شد.
 معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه در ادامه از سختی و مشقت فراوان در طول برنامه های سازشی خبر داد و تقریباً از چهار سال همت اعضای شعب قتل و معتمدین و محاسن سپیدان محلی جهت اخذرضایت از اولیای دم و خانواده مقتول یاد کرد.

وی افزود: با استعانت از خداوند رحمان و مرحمت خانواده ی مقتول و تلاش های خدا پسندانه همکاران در آذر ماه سال جاری رضایت بی قید و شرط این پرونده با حضور در یکی از دفتر خانه های اسناد رسمی صورت پذیرفت و جوان 18 ساله از بند اعدام و چوبه ی دار رهایی یافت و به آغوش خانواده برگشت.

رئیس شوراهای حل اختلاف استان کرمانشاه در پایان ضمن تسلیت به خانواده ی مقتول و تشکر از گذشت و ایثار این خانواده توفیق جامعه ای بدون ستیز و نزاع و برقراری صلح و ثبات اجتماعی را از خداوند منان خواستار شد.

نظر خود را ثبت کنید

comment