رویدادی های صبری

معاون فرهنگی قوه قضائیه:

سزاوار است قاضی در ابتدای محاکمات خود طرفین دعوا را به صلح و سازش دعوت کند

٢١ بهمن ١٣٩٦
سزاوار است قاضی در ابتدای محاکمات خود طرفین دعوا را به صلح و سازش دعوت کند

مراسم آغاز بکار ستاد ملی صبر ( صلح ، بخشش و رضایت) در دادگستری استان کرمانشاه با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر صادقی معاون فرهنگی قوه قضائیه ، دکتر عدالت خواه رئیس کل دادگستری استان و جمعی از مدیران ارشد استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی ستاد ملی صبر از کرمانشاه، دکتر صادقی با تسلیت ایام فاطمیه و گرامیداشت دهه مبارک فجر یادآور شد: شهادت حضرت زهرا (س) به نوعی دفاع از ولایت بود. آمال و آرزوی بسیاری از بزرگان تشکیل حکومت اسلامی بود نعمتی که اکنون در اختیار ماست و آنگونه که شایسته است قدرشناس آن نیستیم چرا که در همان زمان قرار گرفته ایم و درک موضوع قدری دشوار به نظر می رسد.

ایشان افزود حضرت امام (ره) دنیا را عوض کرد و اکنون خلف صالح ایشان ؛ مقام معظم رهبری نیر همین کار را می کند و در این مسیر اتفاقات بزرگی در دنیا رخ می دهد که این اتفاقات بزرگ به برکت رهبری دو فرزند فرهیخته و صالح حضرت زهرا (س) و به برکت خون شهدا و پشتیبانی مردمان است.

معاون فرهنگی قوه قضائیه در ادامه سخنان خود با اشاره به تشکل ستاد ملی صبر که هدف ایجاد صلح و سازش و رضایت را دنبال می کند آن را برگرفته از آیات قرآن دانست و خاطر نشان ساخت: ایجاد صلح و سازش در بین مردم به آن معناست که در ضمن به رسمیت شناختن حق افراد و برقراری عدالت و جدی گرفتن آن ، به این نکته  نیز توجه شود که در قرآن کریم به چیزی بالاتر از عدالت توصیه شده است .آن جایی که که قصاص را حق صاحب خون می داند به دنبال آن می فرماید والعفو خیرا یعنی اگر عفو شود بهتر است.

ایشان ادامه داد: مسئله صلح و سازش بسیار مسئله ای جدی در قرآن کریم است و درست است که ما در قوه قضائیه متولی عدالت هستیم اما در ضمن آن باید به موضوع عفو و گذشت و صلح و سازش توجه خاص داشته باشیم . و دستگاه قضائی با مشارکت سایر نهادها و سازمانها و خیرین باید به دنبال آن باشد و آن را به سرانجام برساند . قاضی سزاوار است در ابتدای محاکمات خود طرفین دعوا را به صلح و سازش دعوت کند. چرا که یک ارزش بزرگ است.

دکتر صادقی بعد از اشاره به تاکیدات قرآن به موضوع مورد بحث یعنی ایجاد صلح و سازش ، روایاتی از پیامبر (ص) در این باره مورد دقت قرار داد و افزود: از پیامبر نقل است که افضل نیکی ها بعد از  انجام واجبات ایجاد صلح و سازش در بین مردم است و در جای دیگر می فرمایند: ایجاد صلح و سازش افضل از عبادت هزار سال است. بنابراین کسانی که قدم در این راه خیر می گذارند بدانند که چه کار بزرگی انجام می دهند . و چه نیکوست که این کار بزرگ را با قصد قربت انجام دهند که البته این کار بزرگ نیاز به صبر و بردباری زیاد دارد چرا که کار طاقت فرسایی است.

این مقام مسئول فرهنگی اشاره  ای نیز به صاحبان گذشت کرد و تصریح کرد: انسان هایی که گذشت می کنند دارای روح بزرگی هستند. پدری که از خون فرزند خود می گذرد پای بر نفس خود گذاشته است و در مسیر رهایی از خودخواهی و در تقابل میان عقل و نفس ، جانب عقل را گرفته است بنابراین بزرگ و شجاع است و شایسته تکریم .

قبل از سخنان معاون فرهنگی قوه قضائیه دکتر عدالت خواه رئیس کل دادگستری نیز گزارشی از پرونده هایی که منجر به صلح و سازش شده است ارائه کرد و یادآور شد استان کرمانشاه از سال 93 با تشکیل ستاد تالیف قلوب سعی در ایجاد صلح و سازش در بین مردم داشته است و در این مسیر توانسته است تاکنون 70 فقره پرونده قتل را منتج به نتیجه کند.

در پایان این مراسم از افرادی که در حوزه صلح و سازی و اصلاح ذات البین اعم از دادگستری و شوراهای حل اختلاف و خیرین تلاش کرده اند، با اهدا لوح و هدایایی تجلیل بعمل آمد.

نظر خود را ثبت کنید

comment