رویدادی های صبری

دبیر ستاد ملی صبر خبر داد:

فعالیت ستاد صبر در بیش از۹۰ درصد استان ها/ ستاد متعلق به مردم است

٢٠ دي ١٣٩٦
فعالیت ستاد صبر در بیش از۹۰ درصد استان ها/ ستاد متعلق به مردم است

دبیر ستاد ملی صبر گفت: ستاد صبر در بیش از ۹۰ درصد استان ها فعال شده است.

به گزارش روابط عمومی ستاد ملی صبر،  امید محبی دبیر ستاد ملی صبر هم در این همایش گفت : از جمله محورهای حرکتی ستاد، ترویج فرهنگ صلح و سازش و همچنین کاهش آسیب های اجتماعی و فرهنگی با بهره گیری از ظرفیت های مردمی است.
محبی با بیان اینکه در سال گذشته چهار جلسه با حضور مقام معظم رهبری در حوزه آسیب های اجتماعی و فرهنگی برگزار شده است، عنوان داشت: یکی از دغدغه های کشور موضوع آسیب های اجتماعی است که همکاری و حرکت همه دستگاه ها در این راستا ضروری است.

توجه به ظرفیت شبکه های اجتماعی

وی تمرکز ستاد را بر سه حوزه رسانه ای، فرهنگی و آموزشی دانست و خاطرنشان کرد: ۷ کمیته تخصصی در ستاد صبر تشکیل شده است.
دبیر ستاد ملی صبر گفت: احیای سنتهای اصیل و فرهنگ غنی استان ها با هدف صلح و سازش با بهره گیری از توانایی سازمان های مردم نهاد، ریش سفیدان، روحانیت و بزرگان طوایف ضروری است.
وی با بیان اینکه شبکه های اجتماعی علاوه بر خطرات و آسیب ها، ظرفیت های مناسبی برا تحقق هدفگذاری ها دارند، ابراز داشت: اگر افراد زیر هفت سال و بالای ۸۰ سال را کنار بگذاریم، ۴۵ میلیون کاربر تلفن همراه هوشمند در کشور وجود خواهد داشت و می توان از این ظرفیت برای معرفی فرهنگ، تجارب موفق و ... برای کاهش آسیب های اجتماعی و ترویج صلح و سازش استفاده کرد.
محبی بر اجرای حرکت های پژوهشی و بهره گیری از ظرفیت فارغ التحصیلان و دانشجویان تاکید کرد و گفت: نباید جهت پایانه نامه ها صرفا این باشد که پایان نامه ای تولید شود و باید با احصای نیازهای علمی جامعه از ظرفیت های پژوهشی استفاده کرد.
وی افزود: همچنین ترویج سبک زندگی اسلامی و ایرانی برای مقابله با آسیب های اجتماعی ضروری است.
محبی نقش مساجد و بخش های مذهبی در راستای تحقق اهداف ستاد صبر را موثر دانست و گفت: اقدامات فرهنگی کمک زیادی به پیشبرد اهداف می کند.

قتل به خاطر بوق زدن و نام گذاری یک خیابان ویژه

دبیر ستاد ملی صبر  گفت: نقش طراحی المان های شهری در القای آرامش به جامعه محسوس است و می توان از این حوزه برای پیشبرد اهداف و توسعه ظرفیت های فرهنگی و اجتماعی استفاده کرد.

محبی در ادامه گفت : ما مواردی از قتل را داشته ایم که به خاطر بوق زدن یک راننده و ایجاد درگیری بر اثر آن ، اتفاق افتاده است و این نشان از عدم کنترل در برخی اتفاقات است که با کمی حوصله چنین اتفاق ناگواری قابل کنترل بوده است یا اینکه اتفاق افتاده است بر اثر درگیری بر سر جای پارک قتل اتفاق افتاده است.
وی افزود: ستاد صبر متعلق به همه مردم است و نقش ما صرفا هماهنگ کننده است و دستگاه ها برنامه عملیاتی خود را در این حوزه ارائه دهند.

محبی افزود : به طور مثال شهرداران یک خیابان از خیابان های شهر را به نام خیابان صبر نامگذاری کنند و همه ی شهروندان به این فرهنگ سازی بپردازند که در این خیابان سعی بر رعایت همه ی قوانین و از خودگذشتگی ها را بنمایند و حداقل این خیابان را به عنوان نماد فرهنگ صبر در شهرها داشته باشیم.
محبی با اشاره به اجرای طرح های مختلف در حوزه ستاد صبر گفت: ۱۵ هزار نفر در سامانه ستاد صبر ثبت نام کرده و فعالیت دارند.

پیشنهاد ریش سفیدی به قاضی القضات

با توجه به حضور ریش سفیدان و معتمدین محلی در این همایش ، نماینده این گروه از جامعه هم در سخنانی به بیان مواردی پرداخت از جمله این که با مخاطب قرار دادن حجت الاسلام مزارعی به عنوان رئیس دستگاه قضایی کهگیلویه و بویراحمد ، گفت : به نظر می رسد استفاده از ظرفیت قضات بازنشسته برای آموزش چگونگی برخورد قضات جوان با مراجعان یا متهمان بسیار ضروری است چرا که در دستگاه قضایی ، قضات بازنشسته در خصوص شیوه برخورد با ارباب رجوع و متهمان بسیار خوب عمل می کردند.

تقدیر ویژه

در پایان این همایش از طرف ستاد ملی صبر از حاج محمدرحیم دهراب پور به عنوان اولین برگزیده این ستاد در استان تقدیر به عمل آمد.

در توضیح این تقدیر ویژه بیان شد : ستاد ملی صبر با ترویج فرهنگ صبر با گفتمان سازی مفاهیمی اساسی چون صلح، بخشایش و رضایت اقدامات مهمی برای مقابله با آسیب های فرهنگی و اجتماعی را انجام داده و خواهد داد و آقای حاج محمدرحیم دهراب پور با توجه به سوابق بسیار مثبت و اثربخشی که در برنامه های صلح و سازش در استان کهگیلویه و بویراحمد داشته است شایستگی این را پیدا کرده تا به عنوان اولین نفر در استان، جایزه ویژه و لوح تقدیر ستاد ملی صبر کشور را دریافت نماید.


نظر خود را ثبت کنید

comment