رویدادی های صبری

رئیس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد:

ضرورت استفاده از ظرفیت بزرگان و متنفذین برای افزایش روحیه صلح، بخشایش و رضایت

٢٠ دي ١٣٩٦
ضرورت استفاده از ظرفیت بزرگان و متنفذین برای افزایش روحیه صلح، بخشایش و رضایت

اولین همایش ستاد ملی صبر دادگستری کهگیلویه و بویراحمد با حضور حضرت آیت الله سید شرف الدین ملک حسینی نماینده مقام معظم رهبری در استان و نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری، دبیر ملی ستاد صبر کشور، مسئولان قضایی و اداری، روحانیون و ریش سفیدان، بزرگان و متنفذین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی ستاد ملی صبر از دادگستری کهکیلویه و بویر احمد، حجت الاسلام و المسلمین مزارعی در این آیین با اشاره به اینکه ستاد صبر، ستاد  بخشایش و رضایت بوده و باید همه ارکان کشور در آن ایفای نقش کنند افزود: یکی از نعمتهای خداوند، صبر در برابر ناملایمات بوده و در این زمینه در کلام حق و پیامبر و ائمه اطهار (س) سفارشات زیادی شده است.

وی با اشاره به فرمایش امام علی در نامه ی 47 نهج البلاغه در خصوص صلح و سازش و اینکه امام اول شیعیان همه را به اصلاح ذات البین بر اساس رفاقت و دوستی و معاشرت خوب با مردم وصیت کرده است در خصوص محبوب القلوب قرار گرفتن پیامبر اسلام گفت: پرودگار پیامبر را به واسطه رفاقت با مردم محبوب القلوب مردم قرار داد و شریعت مقدس اسلام بر پایه صلح و صبر پایه ریزی شده است.

مقام ارشد قضایی استان در ادامه به نقش مرحوم آیت الله العظمی سید کرامت اله ملک حسینی (ره) نماینده فقید ولی فقیه در استان اشاره کرد و گفت: ایشان مردی مقتدر و مهربان بود که تأثیر و نقش زیادی در حل اختلافات طوایف جنوب کشور به خصوص در کهگیلویه و بویراحمد داشت.

غلامرضا مزارعی در همایش ستاد صبر استان افزود: جرایم توهین، نزاع و درگیری، رتبه نخست در استان را دارد و محاکم قضایی درگیر پرونده های خرد و اختلافات ساده شده است، افزود: در استان باید ظرفیت آستانه تحمل را بالا ببریم که نقش مردم و بزرگان در صلح و سازش و افزایش آستانه تحمل محسوس است.

قاضی القضات استان در ادامه افزود: کاهش مشاجرات از جمله ی خروجی های افزایش آستانه تحمل است و بخشی از درگیری دستگاه قضایی در حوزه پرونده های خرد است و این موضوع می طلبد که نقش ریش سفیدان و بزرگان در صلح و سازش را احیا کنیم.

وی افزود: باید از ظرفیت بزرگان برای جلوگیری از خصومت ها و افزایش صلح و سازش استفاده شود و نقش تأثیرگذار ریش سفیدان، معتمدین و بزرگان طوایف کهگیلویه و بویراحمد در افزایش آستانه تحمل بسیار مؤثر است.

رییس کل دادگستری استان گفت: دستگاه قضایی، قضاوت قانونی و در چارچوب مقررات دارد و قضاوت واقعی متعلق به معصومین است. این افراد می توانند با احیای فرهنگ کدخدا منشی و پا درمیانی بسیاری از اختلافات و مشکلات خانوادگی و طایفه ای را حل و فصل و از مراجعه آنها به محاکم قضایی جلوگیری نمایند.

وی در ادامه گفت: همکاری و هماهنگی دستگاههای استان در راستای دستیابی به اهداف ستاد صبر، ضروری است.

مزارعی به ستاد ملی صبر اشاره کرد و عنوان داشت: این ستاد برگرفته از بیانات مقام معظم رهبری است و حرکت برای تحقق اهداف این ستاد که از جمله آن بهره گیری از ظرفیت های مردمی برای کاهش آسیب های اجتماعی است، لازم است.

وی افزود: افزایش صبر در مقابل مسائل مختلف به کاهش پرونده های قضایی کمک شایانی می کند.

حجت الاسلام و المسلمین مزارعی در پایان با ذکر این نکته که در گذشته پرونده ها کمتر به محاکم قضایی وارد می شد و بزرگان ایلات و طوایف در نقاط روستایی و عشایری به اصلاح ذات البین می پرداختند نقش مساجد و حسینیه ها را در صلح و سازش بی تأثیر ندانسته و افزودند : جلوگیری از منازعات و ایجاد برادری و اخوت در بین قوم و قبیله و ایل و طایفه وظیفه ای است که بر دوش ریش سفیدان، معتمدین، بزرگان و متنفذین جامعه ایلی است.

در پایان این همایش از طرف ستاد ملی صبر از حاج محمدرحیم دهراب پور به عنوان اولین برگزیده این ستاد در استان تقدیر به عمل آمد.

نظر خود را ثبت کنید

comment