رویدادی های صبری

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه خبر داد:

بازگشت به زندگی یک جوان محکوم به قصاص با برگزاری مراسم خون صلح در کرمانشاه

١٣ آذر ١٤٠٠
بازگشت به زندگی یک جوان محکوم به قصاص با برگزاری مراسم خون صلح در کرمانشاه

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه از گذشت اولیای دم از حق قصاص در روستای «شاینگان» از توابع شهرستان روانسر در جریان برگزاری مراسم «خون صلح» خبر داد.

ستاد ملی صبر- دنبال وقوع یک فقره قتل در سال ۱۳۹۵ در روستای «شاینگان» از توابع شهرستان روانسر که در پی بحث کلامی و کم اهمیت دو جوان هم‌روستایی ایجاد شده بود، مراسم و سنت حسنه «خون صلح» با حضور پرویز توسلی‌زاده، رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه، ائمه جمعه و جماعات اهل تسنن، مسئولین استانی و محلی و نیز جمع کثیری از مردم غیور عشایر برگزار شد.

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه با تشکر از بزرگان و ریش‌سفیدان و مسئولان که به فصل خصومت و ایجاد سازش کمک کردند و ابراز خرسندی از حضور در میان مردم غیور و عشایر ارجمند اهل تسنن گفت: صلح از اصول مسلم نظام حقوقی و فقهی اسلام است و در قرآن، احادیث و روایات به‌صورت روشن به این موضوع پرداخته شده و از اصول اولیه اسلام است.

وی به اهمیت نظم اجتماعی و ایجاد امنیت در جامعه اشاره کرد و گفت: فلسفه قانون‌گذاری و وضع قوانین اعم از کیفری، مدنی، تجاری و... ایجاد نظم اجتماعی است؛ بنابراین اگر با اراده خود بتوانیم نظم اجتماعی را برقرار کنیم و کسی به حقوق دیگران تجاوز و تعدی نکند، نیاز به وضع قوانین نیست. به همین دلیل به ایجاد صلح و سازش تأکید شده است تا نیازی به اعمال قانون نباشد.

توسلی‌زاده با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری و ریاست قوه قضاییه در خصوص صلح و سازش اظهار کرد: امروز شاهد یکی از بهترین حکمرانی‌ها هستیم که در آن خانواده‌ای از یک روستا با گذشت از حق خود آرامش را به این روستا بر می‌گرداند و با دوستی و مودت در کنار هم به ادامه حیات می‌پردازند.

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: خانواده مقتول که حق قصاص دارد، اما در اوج قدرت می‌بخشد قابل احترام هستند و دستگاه قضایی از حق مسلم آن‌ها دفاع می‌کند و از این خانواده بزرگ تشکر می‌کند که با گذشت خود آرامش را به این روستا هدیه کردند.

توسلی‌زاده با اشاره به نقش بزرگان و معتمدین در مدیریت اختلافات خصوصا در خصومت پیش‌رو تأکید کرد: اگر مدیریت بزرگان نبود چه بسا مشکلات بیشتر و بزرگتری حادث می‌شد. بزرگان این منطقه با مدیریت به موقع اختلاف از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کردند و در ادامه با همکاری دادگستری توانستند این قتل را به سازش و قصاص را به عفو تبدیل کنند و آرامش و دوستی را به این روستا برگردانند.

رئیس کل دادگستری کرمانشاه با تشکر از بزرگان و مردم خوب منطقه اورامانات گفت: ما روی مردم غیرتمند و با عزت اورامانات حساب ویژه‌ای باز کرده‌ایم و درب اتاق دستگاه قضایی را برای ورود شما مردم و بزرگان باز گذاشته‌ایم تا با کمک هم محیطی آرام فراهم کنیم و اختلافات را ریشه‌کن کنیم.

توسلی‌زاده با بیان اینکه آرامش تک تک خانواده‌ها برای ما مهم است و برای ایجاد این آرامش از هیچ تلاشی دست نمی‌کشیم، گفت: معتقدیم در اسلام اصل اولیه صلح است؛ چرا که صدور حکم و اجرای آن ممکن است فصل خصومت نکند، اما صلح حتما به ایحاد دوستی و مودت می‌انجامد؛ بنابراین صلح را ترویج دهیم و اختلافات را ریشه کن کنیم.

نظر خود را ثبت کنید

comment