رویدادی های صبری

قاضی اجرای احکام تیران:

افرادی که بردبرای بیشتری دارند،گذرشان به دادگستری نخواهد افتاد/ در پرونده های کیفری به دنبال صلح و سازش هستیم

٢٣ اسفند ١٣٩٥
افرادی که بردبرای بیشتری دارند،گذرشان به دادگستری نخواهد افتاد/ در پرونده های کیفری به دنبال صلح و سازش هستیم

قاضی تجرای احکام تیران، گفت: « در سالِ جاری دو پرونده قتل عمد در دادگستری تیران باز است که برای هر دو پرونده حکم قصاص صادر شده است که در هر دو پرونده به دنبال صلح و سازش هستیم.»

بتول موحدی در گفتگو با روابط عمومی ستاد ملی صبر، گفت: «بیشتر پرونده‌هایی که در این مجموعه به آن رسیدگی شده است، ناشی از نداشتن صبر و بردباری افراد است. شاید بتوان گفت افرادی که بردباری بیشتری دارند، کمتر گذرشان به دادگستری خواهد افتاد.»

جانشین دادستان تیران که تا کنون به 90 پرونده اجرای حکم کیفری رسیدگی کرده است؛ افزود: «در پرونده‌های خانواده، پرونده‌های کیفری سرقت و قتل موضوع صبر، یک مفهوم کلیدی و تاثیرگذار است.»پقاضی اجرای احکام تیران، افزود: «در حال حاضر دو پرونده قصاص ناشی از قتل عمد در دادگستری تیران باز است که بهدنبال صلح و سازش برای رسیدگی به این پرونده ها هستیم. به تجربه می توانم بگویم در پرونده های خانوادگی هم آمار رو به افزایش است و نسبت به سال های گذشته افزایش پیدا کرده است.»

موحدی تصریح کرد: «در پرونده های خانوادگی، بیکاری مردان خانواده به این موضوع دامن زده است، مشکلات مالی در کاهش بردباری بسیار تاثیرگذار است و در نهایت منجر به پرونده های اینچنینی خواهد شد. به ویژه در شرایطی که بیشتر زنان شاغل هستند.»

به دنبال صلح و سازش هستیم

به گفته او سالِ جاری دو پرونده قتل عمد در دادگستری تیران باز است که برای هر دو پرونده حکم قصاص صادر شده است: «این فرد اکنون 28 سال دارد. خانواده مقتول در ابتدا قصاص می خواستند اما با پیگیری های انجام شده قرار شد با پرداخت دیه معادل 200 میلیون تومان، از حق خود بگذرند و رضایت دهند.»

جانشین دادستان تیران افزود: «با همکاری افراد خیر به دنبال جمع آوری مبلغ دیه هستیم. خانواده مقتول اکنون به 57 میلیون تومان دیه رضایت داده اند، که از این مبلغ 38 میلیون تومان جمع آوری شده است. انشاءالله تا دو هفته آینده، این پرونده به سرانجام خوبی خواهد رسید.»

بخشش قاتل به شرط کمک به بیمارستان

اینطورکه قاضی اجرای احکام تیران می گوید، در پرونده دوم هم یکی ازدو جوان حین سرقت، مرتکب قتل عمد شده است و از آنجایی که قتل، عمد بوده و مقتول در خانه خودش به قتل رسیده است، قرار است هزینه دیه از سوی خانواده قاتل پرداخت شود.»

موحدی افزود: «در این پرونده نیز شش نفر از هفت نفر اولیای دم رضایت داده اند. قرار است خانواده قاتل 150 میلیون تومان برای کمک به بیمارستا شهر، به عنوان دیه به خانواده مقتول پرداخت کنند، تا از حکم قصاص صرف نظر شود.»

او در پایان توضیح داد: «با این حال هنوز یکی از فرزندان دختر مقتول، رضایتی برای بخشش قصاص نداده است اما کمک به بیمارستان شهر قرار است به عنوان یادبود مادر مرحومشان باشد.»

نظر خود را ثبت کنید

comment