رویدادی های صبری

آزادی ۲۶ نفر از زندانیان جرایم غیرعمد در کردستان

٢٣ اسفند ١٣٩٩
آزادی ۲۶ نفر از زندانیان جرایم غیرعمد در کردستان

همزمان با عید سعید مبعث و سفر رئیس سازمان زندان‌ها به کردستان، ۲۶ نفر از زندانیان جرایم غیر عمد این استان آزاد شدند.

ستاد ملی صبر - محمدمهدی حاج‌محمدی در ادامه برنامه‌های دومین روز از سفر استانی خود به کردستان پیش از ظهر امروز در مراسم آزادسازی زندانیان غیر عمد زندان‌های کردستان، با یادآوری این جمله از شهید لاجوردی که مجرم تا قبل از زندان مجرم است و بعد از زندان، انسانی مستحق کمک می‌باشد، اظهار کرد: سر درب همه زندان‌ها یک آیه نوشته شده است که به موضوع دستگیری و هدایتگری اشاره دارد و بدان معناست که زندانیان نیازمند هدایت هستند.

به گفته رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی، همه در برابر مبارزه با ناهنجاری و ظلم و فساد مسئولیم و هدایتگری همگانی، یک وظیفه انسانی است.

حاج محمدی حیات‌بخشی به انسان‌ها به معنای حیات طیبه را یک وظیفه انسانی خواند و گفت: انسان با حمایت از نیازمندان و چنین اعمالی خود به حیات طیبه و آرامش می‌رسد و به جای اینکه برای دیگران درد باشد، به درد ایشان رسیدگی می‌کند.

رئیس سازمان زندان‌ها تصریح کرد: امروز شاهد آزادی ۲۶ نفر از زندانیان هستیم که امیدواریم این آزادی از زندان، مقدمه آزادی واقعی باشد.

وی افزود: براساس آموزه‌های دینی و فرمایشات امام و رهبری زندان‌ها باید به تربیت‌گاه تبدیل شود و در دوره تحول وظیفه ما این است که جدای از رساندن زندانیان به جایگاه واقعی خود، از خانواده‌ی آنان نیز دستگیری کنیم.

وی در ادامه از تهیه و توزیع یک هزار ۵۰۰ بسته ارزاق به ارزش ۳۷۵ میلیون تومان برای خانواده زندانیان استان کردستان خبر داد که امروز همزمان با عید مبعث به آن‌ها اهدا می‌شود.

حاج‌محمدی افزود: خانواده زندانی برای ما مهم است و نباید اجازه دهیم فرزندان زندانیان به سرنوشتی مشابه، دچار شوند چرا که خانواده نقشی در زندانی شدن سرپرست خود نداشته و قطعا مستحق حمایت و کمک است.

وی همچنین با بیان اینکه کردستان برای سازمان زندان‌ها دارای اولویت است، خاطرنشان کرد: ۶۲۵ میلیون تومان کمک نقدی نیز از محل کمک‌های بنیاد تعاون زندانیان و بنیاد علوی؛ علاوه بر بسته‌های معیشتی برای خانواده زندانیان کردستان اختصاص یافته که برای شب عید نوروز تقدیم آن‌ها می‌شود.

در ابتدای این مراسم ماموستا رستمی امام جمعه سنندج با بیان اینکه زندان دانشگاه تربیت و اخلاق است، گفت: کمک کردن به آزادی و تربیت و اصلاح یک فرد، کاری ارزشمند و مهم است و باید این امر خیرخواهانه همچنان ادامه یابد.

وی آزادی یک زندانی را آزادی هزاران زندانی توصیف کرد و افزود: همه باید برای اصلاح و تربیت افراد مجرم، تمام تلاش خود را بکار گیریم تا شاهد کمترین آسیب‌های اجتماعی در جامعه باشیم.

مدیرکل زندان‌های کردستان نیز در این آیین با بیان اینکه همه باید دست به دست هم داده و زندانیان را اصلاح و آماده بازگشت به جامعه نماییم، افزود: طبق دستور رییس سازمان زندان‌ها، زندانیان بدهکار زیر ۵۰۰ میلیون ریال بدهی نباید در زندان بمانند و همه باید برای آزادی آنان تلاش کنند.

مراد فتحی خواستار تلاش بیشتر زندانبان‌ها و مددکاران برای آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد شد و گفت: به مناسبت اعیاد رجبیه و در ۲ هفته اخیر، با احتساب ۲۶ نفر امروز، ۱۱۲ زندانی جرایم غیرعمد در استان آزاد شدند.

 وی تاکید کرد: اگرچه کردستان منطقه محرومی است، اما مردم آن، همت بلندی دارند و تعداد زندانیان آزاد شده در همین مدت کم، نشان از خیرخواهی و روحیه لطیف و مهربان این خطه از ایران اسلامی دارد.

بنا براین گزارش ستاد دیه استان، سازمان بسیج حقوقدانان سپاه بیت‌المقدس، گروه‌های جهادی و خیرین، انجمن‌های مردم‌نهاد، ستاد اجرایی فرمان امام و ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان در آزادسازی ۲۶ زندانی جرایم مالی کردستان مشارکت داشتند.

نظر خود را ثبت کنید

comment