رویدادی های صبری

بخشش جوان محکوم به قصاص با تلاش سفیران صلح در دهدشت

٢١ مرداد ١٣٩٩
بخشش جوان محکوم به قصاص با تلاش سفیران صلح در دهدشت

همزمان با عید امامت و ولایت جوان محکوم به قصاص با صلح و سازش بین دو طایفه بزرگ استان کهگیلویه و بویراحمد بخشیده شد.

به گزارش روابط عمومی ستاد ملی صبر، همزمان با عید امامت و ولایت، روحانیون و سادات جلیل القدر، مسئولان قضایی و سیاسی، بزرگان ایلات و طوایف، سفیران صلح شورا‌های حل اختلاف، مسئولین استانی و شهرستانی، بزرگان و ریش سفیدان در شهر دهدشت مرکز شهرستان کهگیلویه گِرد هم آمدند تا شاهد صلح و سازش بین ۲ خانواده از طوایف بزرگ استان کهگیلویه و بویراحمد باشند.

شش سال پیش، در درگیری که بین دو نفر رخ داد یکی از آنان به خاطر قتل عمد دستگیر و پس از طی تشریفات قضایی و قانونی، حکم قصاص نفس قاتل در دیوان عالی کشور مورد تأیید قرار گرفت، اما در این بین بزرگان ایلات و طوایف از پای ننشستند و خواهان رضایت و بخشش قاتل بودند.

تا اینکه سرانجام در عید غدیر خم بزرگان ایلات و طوایف دور هم نشستند و با حضور مسئولین قضایی و سیاسی و انتظامی و نظامی و اجرایی در شهر دهدشت این واقعه‌ی خوشنام را رقم زدند تا شبی بیاد ماندنی و بار دیگر خاطره‌ای شیرین از عید غدیر در اذهان باقی بماند.

در این آیین "حجت الاسلام و المسلمین سید نصیر حسینی" نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یاسوج از طوایف بابکانی و اولاد میرزاعلی که تلاش کردند این صلح انجام بگیرد قدردانی کرد.

 امام جمعه یاسوج گفت: این برنامه صلح و سازش ماحصل تلاش و زحمات چندین ساله‌ای است که شما متحمل شدید، هزینه‌های زیادی انجام گرفته تا این صلح و سازش به نتیجه برسد. باید این صلح و سازش را به همه‌ی مردم استان تبریک گفت.

وی افزود: انسان‌های بزرگی هستند که کار‌های بزرگی می‌توانند انجام دهند و توانایی چشم‌پوشی بر خطای بزرگ دیگران را دارند.

در ادامه "حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدابراهیم ساجدی" معاون قضایی رییس دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: خانواده محترم و بزرگوار مقتول و طایفه‌ی بابکانی، سنت نیکو و حسنه بخشش و سرمایه عظیم انسانی را از دست ندادید و با این حرکت فرهنگی، برای خودتان آبرو و سرمایه‌ای عظیم بدست آوردید.

وی با اظهار اینکه ثواب احیاءگران حسنات، ابدی خواهد بود، افزود: هر فردی، روشی نیکو در جامعه بنیان کند تا ابد ثواب آن به حساب اخروی وی واریز خواهد شد.

در این آیین امیرحسین خوبانی از ریش سفیدان و معتمدان استان کهگیلویه و بویراحمد از اعضای سفیران صلح شورا‌های حل اختلاف استان کهگیلویه و بویراحمد از گذشت و ایثار خانواده عزیزی از طایفه بابکانی تشکر و قدردانی نمود.
 درپایان این آیین رضایت نامه خانواده مقتول با حضور حاضران و بدست پدر شهید بازگیر از شهدای شهر دهدشت به خانواده احسانی، اهداء شد.


نظر خود را ثبت کنید

comment