رویدادی های صبری

رئیس شورا‌های حل اختلاف استان مازندران خبر داد:

رهایی محکوم به قصاص از چوبه دار در مازندران

٠٩ آذر ١٣٩٨
رهایی محکوم به قصاص از چوبه دار در مازندران

معاون قضایی رئیس کل و رئیس شورا‌های حل اختلاف استان مازندران گفت: با تلاش اعضاء و کارکنان شورا‌های حل اختلاف شعبه ویژه زندان و با گذشت اولیاء دم، محکوم به قصاص، بالای چوبه دار از مجازات رهایی یافت.

به گزارش روابط عمومی ستاد ملی صبر، "حجت الاسلام و المسلمین سید خلیل اسماعیل نژاد" گفت: این قتل در شهرستان بابل اتفاق افتاد که  پس از شکایت اولیای دم و اعتراف متهم، جرم محرز و توسط دادگاه حکم به قصاص نفس متهم صادر شد که پس از تایید این رأی توسط دیوان عالی کشور، پرونده جهت اجرا ابلاغ شد.

وی افزود: با پیگیری‎های انجام شده از سوی رئیس و اعضای شورای حل اختلاف شعبه ویژه زندان و پس از برگزاری جلسات متعدد سازش با خانواده مقتول و مذاکره با اولیاء دم، رضایت شکات در لحظات آخر حاصل و اولیای دم از حق قانونی و شرعی خود گذشتند.

رئیس شورا‌های حل اختلاف استان مازندران اظهار داشت: علیرغم ماهیت موضوع قتل و ابعاد مختلف وقوع اینگونه حوادث، بار دیگر ایثار خانواده مقتول در عفو و بخشش تجلی و تبلور یافت و باعث شد تا با قبول پیشنهاد مصالحه از سوی اعضای شورای حل اختلاف، از حقوق قانونی خویش چشم پوشی کنند.

وی با قدردانی از تلاش اعضاء و کارکنان شورای حل اختلاف ویژه زندان و همچنین اولیاء دم مقتول بلحاظ اعلام گذشت اظهار کرد: حلاوت و شیرینی حاصل از عفو و بخشش بسیار ماندگارتر از اثرات ناشی از اجرای حکم قصاص است.

رئیس شورا‌های حل اختلاف استان مازندران با بیان اینکه هم اکنون بیش از ۱۷۰ شعبه شورای حل اختلاف دراستان مازندران فعال است گفت: در هفت ماه گذشته ۹۶ هزار و ۸۷۹ پرونده به شورا‌های حل اختلاف وارد و حدود ۹۹ هزار و ۷۱ پرونده با تلاش مجموعه مختومه شده است و در بین پرونده‌های قابل صلح ۱۲ هزار و ۱۷۳ فقره پرونده منجر به صلح و سازش گردید و به این ترتیب از ورود بیش از ۱۲ هزار پرونده به دادگستری ممانعت شده است.

"حجت الاسلام و المسلمین اسماعیل نژاد" خاطرنشان کرد: همچنین در ۸ ماه گذشته، ۱۰ پرونده قصاص منجر به صلح و سازش شد؛ که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، افزایش صد در صدی صلح و سازش در مورد قصاص نفس را داشته ایم.


نظر خود را ثبت کنید

comment