رویدادی های صبری

رئیس شوراهای حل اختلاف خوزستان در مراسم تجلیل و تکریم از منادیان صلح و سازش:

اقوام با توسعه فرهنگ صلح و سازش می توانند نقش مهم و بسزایی در ایجاد امنیت داشته باشند

٢٥ اسفند ١٣٩٧
اقوام با توسعه فرهنگ صلح و سازش می توانند نقش مهم و بسزایی در ایجاد امنیت داشته باشند

رئیس شوراهای حل اختلاف خوزستان با اشاره به نقش مهم و سازنده اقوام و عشایر در ایجاد امنیت اظهار داشت: یکی از اساسی ترین مقوله در جامعه امنیت است و اقوام با توسعه فرهنگ صلح و سازش و پیشگیری از وقوع جرم می توانند نقش مهم و بسزایی در ایجاد امنیت داشته باشند.

به گزارش روابط عمومی ستاد ملی صبر، "عبدالعباس زبیدی نیا" در مراسم تجلیل و تکریم از منادیان صلح و سازش گفت: اعضاء شوراهای حل اختلاف این استان توانستند در سال 97 با تلاش و کوشش خود 51 نفر از محکومین به قصاص را از چوبه دار نجات دهند.

وی افزود: در سال 97 اعضاء شوراهای حل اختلاف این استان با تلاش و کوشش خود توانستند با جلب رضایت خانواده های مقتولین، 51 نفر از محکومین به قصاص را از چوبه دار رها و همچنین 106 پرونده مهم دیگر حل و فصل و به صلح و سازش ختم کنند. که لازم است از زحمات و تلاشه ای این عزیزان تقدیر و تشکر کرد.

رئیس شوراهای حل اختلاف خوزستان گفت: در سال جاری بیش از 32 درصد پرونده های وارده به شوراهای حل اختلاف خوزستان با موضوعات نزاع، دعاوی مالی و اختلافات خانوادگی منتهی به صلح و سازش شدند که بیشترین آمار مصالحه ها مربوط به این استان است و خوزستان جزء استان های برتر و موفق در زمینه صلح و سازش در سطح کشور می باشد.

وی با بیان اینکه دشمن به دنبال ایجاد تنش و اختلاف بین اقوام است تصریح کرد: دشمنان برای سلب و خدشه وارد کردن به آسایش ، آرامش و امنیت مردم به دنبال ایجاد تنش و اختلاف بین اقوام دارد ولی با هوشیاری و ایستادگی عشایر و اقوام غیور نتوانست به اهداف خود دست پیدا کند.

"زبیدی نیا" با تاکید بر لزوم حضور بزرگان عشایر در موضوعات مختلف از جمله طلاق، تصریح کرد: یکی از معضلات جامعه ما معضلات خانوادگی است. می بینیم که بزرگان در مراسم شادی شرکت می کنند اما آمار طلاق در سطح جامعه خوب نیست که باید در زمینه کاهش طلاق اقدام کنند.

وی با اشاره به صلح و سازش پرونده اختلاف دو خانواده "کعب فرج اله" و "محمدیان" عنوان کرد: 17سال پیش بر اثر یک کدورت ساده و درگیری خیابانی قتلی رخ داد و چهار سال است که حکم قصاص صادر شده است اما پس از این مدت خانواده مقتول با گرفتن دیه از حق قصاص خود گذشت کردند و این پرونده به صلح و سازش ختم شد.

در ادامه این مراسم "حجت الاسلام سعید سعدی" معاون منابع انسانی دادگستری خوزستان با بیان اینکه باید همیشه بین اقوام دوستی و برادری برقرار باشد اظهار داشت: پیامبر اسلام بر دو خصلت بین مسلمانان تاکید داشتند ،یکی دشمنی با دشمنان اسلام و دیگری دوستی و محبت با برادر مسلمان خود و اقوام باید از کینه و دشمنی با یکدیگر پرهیز کنند که ایجاد اختلاف بین اقوام از دسیسه های دشمنان انقلاب است.

وی افزود: عشایر عرب و بختیاری خوزستان ثابت کردند در برابر دشمنان و غاصبین نظام مقدس جمهوری اسلامی محکم ایستادگی می کنند و هر چه دشمن تلاش کرده که عشایر را با ترفنده های نتوانست حمایت آنان را از انقلاب کوتاه کند و روز به روز حمایت عشایر و اقوام غیور خوزستان از انقلاب و نظام بیشتر می شود.

معاون منابع انسانی دادگستری خوزستان بر لزوم اتحاد بین اقوام و عشایر تاکید کرد و گفت: اگر اختلافی بین عشایر ایجاد شود باید همه تلاش و کوشش کنیم که این اختلاف را به دوستی و محبت تبدیل کنیم و عفو و ببخشش از خصلت های عشایر غیور این استان است.

در این مراسم "حجت الاسلام عبدالحمید امانت بهبهانی" معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم استان خوزستان با اشاره به تشکیل شورای ساماندهی عشایر در دادگستری استان خاطر نشان کرد: یکی از ابتکارات مهم دادگستری استان برای ایجاد هر چه بهتر اتحاد بین اقوام و عشایر تشکیل و راه اندازی شورای ساماندهی عشایر می باشد که با تشکیل این شورا تعامل خوب و سازنده ی بین دادگستری و سران عشایر صورت گرفت.

وی بر ضرورت استفاده از ظرفیت بزرگان و سران عشایر جهت پیشگیری از وقوع جرم تاکید کرد و اظهار داشت: سران عشایر می توانند با ثبت نام در سامانه سجام قوه قضاییه به دادگستری در پیشگیری و کاهش جرم کمک شایانی داشته باشند.
 در پایان این مراسم از اعضاء و مصلحین شورای حل اختلاف که نقش بسزایی در ایجاد صلح و سازش داشتند با اهداء لوح سپاسی از آنان تجلیل به عمل آمد.

نظر خود را ثبت کنید

comment