رویدادی های صبری

معاون فرهنگی قوه قضاییه در همایش استانی ستاد ملی صبر در بوشهر؛

سالانه یک میلیون و هفتصد هزار پرونده قضایی منجر به صلح و سازش می‌‌شود

١٦ دي ١٣٩٧
سالانه یک میلیون و هفتصد هزار پرونده قضایی منجر به صلح و سازش می‌‌شود

معاون فرهنگی قوه قضاییه گفت: سالانه ۱۶ میلیون پرونده در دادگستری‌های کشور ارائه می‌شود که از این میزان ۴ میلیون پرونده آن در شوراهای حل اختلاف بررسی شده و یک میلیون و هفتصد هزار پرونده به صلح و سازش منجر می‌شود.

به گزارش روابط عمومی ستاد ملی صبر، "حجت‌ الاسلام والمسلمین هادی صادقی" صبح امروز در همایش استانی ستاد ملی صبر در استان بوشهر با تاکید بر ترویج فرهنگ صبر و گذشت در جامعه اظهار داشت: با توجه به اینکه صلح و سازش بهتر از جنگ، نزاع و کشمکش است باید فرهنگ صلح و سازش در جامعه ترویج و نهادینه شود.

وی کار صابران را در مسیر الهی دانست و افزود: افرادی که صبر را پیشه می‌کنند و در عفو و گذشت پیشگام هستند در مسیر الهی قرار دارند و به دیگران درس‌آموزی می‌کنند.

معاون فرهنگی قوه قضاییه از راه‌اندازی ستاد ملی صبر در کشور خبر داد و بیان کرد: صلح، سازش و رضایت سه بخش ستاد صبر را تشکیل می‌دهد که این ستاد با هدف ترویج روحیه صلح، بخشش و گذشت در قوه قضاییه و استان‌ها راه‌اندازی شده است.

وی ترویج فرهنگ عفو و گذشت را یکی از نیازهای جامعه دانست و افزود: مهربانی یکی از خصیصه‌های مهم ایرانیان است و در ذات هر ایرانی نهادینه شده و فرهنگ مهم نبی مکرم اسلام حضرت محمد(ص) نیز می باشد. در مقابل فرهنگ غربی نامهربانی است و نفوذ فرهنگ غربی در جامعه سبب کشمکش و افزایش پرونده های قضایی می‌شود.

"حجت‌الاسلام والمسلمین صادقی" مهربانی در خانواده ایرانی را یک اصل دانست و تصریح کرد: اگر پرونده‌ در دستگاه قضا زیاد می‌شود نشان دهنده این است که مردم از فرهنگ اصیل خود فاصله گرفته‌اند و سبب کاهش صبر و گذشت و افزایش نزاع و دعوا می‌شود.

معاون فرهنگی قوه قضاییه با تاکید بر توجه به پیشگیری از جرم در جامعه افزود: یکی از سیاست‌های قوه قضاییه تقویت فرهنگ پیشگیری از جرایم در جامعه است که فرهنگ بخشش و گذشت در این قالب نهفته است.

وی با بیان اینکه دستگاه قضایی در ستاد ملی صبر پیشگام است؛ گفت: عوامل اجرایی این ستاد دستگاه‌های اجرایی، نیروهای نظامی و انتظامی و مشارکت همه مردم است که باید صلح، سازش، بخشش، گذشت و رضایت در جامعه را تقویت کنند.

معاون فرهنگی قوه قضاییه با بیان اینکه نباید به افزایش جرم در جامعه کمک کنیم افزود: در جایی که مجرم به گناه خود اعتراف می‌کند، جای عفو و گذشت فراهم می‌شود و در این راستا نباید کمک به افزایش جرم و مجرم در جامعه شود.

"حجت‌الاسلام والمسلمین صادقی" در پایان تصریح کرد: یکی از نتایج مهم صبر این است که انسان بهتر تشخیص می‌دهد و بهتر تصمیم می‌گیرد.

نظر خود را ثبت کنید

comment