رویدادی های صبری

به منظور ترویج صلح و سازش برگزار شد؛

همایش ریش سفیدان و معتمدین شهرستان بویراحمد

١٥ دي ١٣٩٧
همایش ریش سفیدان و معتمدین شهرستان بویراحمد

همایش ریش سفیدان و معتمدین شهرستان بویراحمد به منظور ترویج صلح و سازش با حضور مسئولان عالی قضایی استان، ریش سفیدان و معتمدین تیره ها، طوایف و ایلات این شهرستان در یاسوج برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی ستاد ملی صبر، "حجت الاسلام والمسلمین مزارعی" رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد در این همایش سخنان خود را با ذکر حدیثی در خصوص عفو و گذشت آغاز کرد و افزود: پیامبر اسلام(ص) فرموده است؛ در مقابل بزرگان و ریش سفیدان احترام بگذارید و حرمت آنان را نگه دارید و کسی که حق و جایگاه و شأن یک پیرمرد ریش سفید را ادا و کوچکی کند در آینده نیز احترام خواهد دید.

وی افزود: هر یک از ما باید نسبت به بزرگترمان احترام بگذاریم. پیرمردی که ریش سفید و بزرگتر است احترام بیشتری دارد.

این مقام قضایی با اشاره به اینکه در گذشته مردم و ایلات و عشایر استان در ایجاد فرهنگ صلح و سازش پیشتاز بودند و امروز این مهم به دست شما بزرگان سپرده شده است افزود: ریش سفیدان در گذشته اثر گذار بودند حتی برای فامیلی عیب و ننگ و عار بود که پرونده ای در پاسگاه داشته باشد، امروز واجب است هم ما به عنوان دستگاه قضایی قدر شما بزرگترها را بدانیم و هم شما باید قدر خود را بخاطر جایگاهی که خدا به شما داده بدانید.

در این نشست همچنین "حجت الاسلام والمسلمین سید محمد ابراهیم ساجدی" معاون قضایی و رئیس امور شوراهای حل اختلاف استان گفت: اصلاح ذات البین و حل مشکلات و اختلافات محلی در استان با حضور ریش سفیدان و معتمدین محلی به عنوان یک اقدام خوب در جامعه ایلی و عشیره ای استان است.

وی افزود: امروزه در کنار تکنولوژی پیشرفته ای که وجود دارد بیشتر روابط اجتماعی در استان کهگیلویه و بویراحمد برپایه روابط ایلی و عشیره ای استوار است و چه خوب است که از این مزیت برای اصلاح ذات البین و گسترش فرهنگ صلح و سازش استفاده کنیم.

همچنین "عزیزی" به نمایندگی از معتمدین نیز به سخنرانی پرداختند و انتظارات این قشر را از دستگاه قضایی و جامعه بیان کردند.

گفتنی است در این همایش بیش از 100 نفر از ریش سفیدان و معتمدین تیره ها، طوایف و ایلات شهرستان بویراحمد که دارای سوابق درخشانی در احیای سنت حسنه ی ذات البین داشتند در کنار مسئولان قضایی استان حضور داشتند.

نظر خود را ثبت کنید

comment