رویدادی های صبری

رییس کل دادگستری استان فارس خبر داد:

رهایی محکوم به قصاص پس از ۴ سال انتظار در جهرم

٢٠ مهر ١٣٩٩
رهایی محکوم به قصاص پس از ۴ سال انتظار در جهرم

رئیس کل دادگستری استان فارس گفت: فردی که ۴ سال پیش در یک درگیری موجب قتل یک نفر درشهرستان جهرم شده بود با بخشش و عفو خانواده مقتول، زندگی دوباره یافت.

به گزارش روابط عمومی ستاد ملی صبر، "حجت‌الاسلام و المسلمین سید کاظم موسوی" با اعلام خبر رهایی محکوم به قصاص پس از ۴ سال انتظار در جهرم، گفت: با تلاش اعضا و کارکنان شورا‌های حل اختلاف شعبه اول جهرم و با گذشت اولیاء دم، محکوم به قصاص، از اعدام رهایی یافت.

وی افزود: پس از صدور حکم محکومیت قاتل و تایید دیوان عالی کشور و نیز وصول استیذان، با توجه به اینکه خانواده قاتل و مقتول با یکدیگر نسبت خانوادگی داشته و احتمال صلح و سازش و کسب رضایت وجود داشت این پرونده در تیرماه سال جاری جهت ایجاد مصالحه به شعبه اول شورای حل اختلاف جهرم ارجاع و اعضای این شعبه وارد مراحل ایجاد صلح بین دو خانواده شدند و پس از مذاکرات فشرده بحمدالله موضوع به سازش خاتمه یافت.

نماینده عالی قوه قضاییه در استان فارس با اشاره به اهمیت گذشت و عفو در دین مبین اسلام خاطر نشان کرد: گذشت، یکی از اصول اساسی در برخورد با لغزش افراد است و اسلام، دین قانون و در عین حال دین رحمت است. قانون معین دارد، ولى همراه با پشتوانه‌‏اى از رحمت است و این رحمت بدان سبب وضع شده است که شخصی که مرتکب جرم و جنایتی شود بر اثر آن به انسان صالحى در اجتماع مبدل شود؛ لذا عفو را بهتر از قصاص می‌داند. در همین راستا ائمه اطهار سلام الله علیهم نیز به این موضوع سفارش فرموده اند.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی با بیان این که هم اکنون بیش از ۴۰۰ شعبه شورای حل اختلاف دراستان فعال است، گفت: در شش ماه اول سال جاری بیش از ۱۱۳ هزار پرونده به شورا‌های حل اختلاف وارد و تقریباً به همین میزان پرونده با تلاش اعضاء و کارکنان مجموعه شورا‌های حل اختلاف مختومه شده است و در بین پرونده‌های قابل صلح ۲۶ هزار و ۶۶۳ فقره پرونده منجر به صلح و سازش گردید و به این ترتیب از ورود بیش از ۱۱۳ هزار پرونده به دادگستری جلوگیری شده است.

وی همچنین تصریح کرد و گفت: در شش ماه سال جاری، با تلاش اعضا و کارکنان شورا‌های حل اختلاف فارس ۳۰ پرونده قصاص منجر به صلح و سازش شده است.

نظر خود را ثبت کنید

comment