رویدادی های صبری

رئیس شوراهای حل اختلاف گلستان خبر داد؛

گذشت 22 خانواده داغدار از قصاص در گلستان

١٩ خرداد ١٣٩٨
گذشت 22 خانواده داغدار از قصاص در گلستان

معاون قضایی رئیس کل دادگستری و رئیس شوراهای حل اختلاف گلستان گفت: به همت شورای حل اختلاف گلستان 22 نفر از محکومین به قصاص نفس در سال 97 از چوبه دار رهایی یافتند.

به گزارش روابط عمومی ستاد ملی صبر، احمد جعفری گفت: به همت تلاش های خالصانه اعضای شوراهای حل اختلاف گلستان و پس از برگزاری جلسات متوالی اولیاء دم 22 مقتول از حق قانونی و شرعی خود گذشتند و بدون قید و شرط رضایت خود را اعلام کردند.

وی با اشاره به این سخن امام علی (ع) که عفو و گذشت سبب جلب رحمت الهی می شود، گفت: قطعاً قصاص حق اولیاء دم است اما بخشش و گذشت نیکوتر است و لذتی که در گذشت است درانتقام نیست.

رئیس شوراهای حل اختلاف گلستان خاطرنشان کرد: ده خانواده در شهرستان گرگان، هشت خانواده در گنبد و سه خانواده در شهرهای بندرترکمن و کمالان و گمیشان از قصاص قاتل عزیزشان گذشتند.

وی افزود: در راستای فریضه صلح و سازش و اصلاح ذات البین عزم خود را جزم کرده ایم تا ضمن نهادینه سازی این سنت الهی در جامعه، در راستای برقراری صلح و سازش اقدام نماییم که به یاری خداوند این مهم تا حدودی محقق گردید.
جعفری گفت: بدل شدن اختلافات و دشمنی ها به صلح و آشتی، رشد و شکوفایی کشور، جلوگیری از ورود بی رویه پرونده ها و طولانی شدن روند رسیدگی در محاکم قضایی از جمله برکات وجود شورای حل اختلاف در جامعه است.
وی افزود: نتیجه صلح و سازش در جامعه علاوه بر ایجاد امنیت روانی، اقتصادی، اجتماعی و قومی و قبیله ای موجب نهادینه کردن فرهنگ صلح و سازش در جامعه می باشد.

جعفری به نقش شوراهای حل اختلاف در کاهش پرونده های قضایی گریزی زد و بیان کرد: شوراهای حل اختلاف با توجه به عدم پیچیدگی نحوه رسیدگی به پرونده های اختلافی بین شهروندان، علاوه بر حصول صلح و سازش از اتلاف وقت شهروندان در راهروهای دادگاه ها کاسته و حجم مراجعان به مراجع قضایی را محدود کرده است.

نظر خود را ثبت کنید

comment