رویدادی های صبری

رئیس کل دادگستری استان فارس:

دستگاه قضایی با تشکیل ستاد های "صبر" و به کار گیری شیوه های فرهنگی، با همکاری سایر نهادها و دستگاه‌ها به دنبال کاهش آسیب های اجتماعی است

١٠ دي ١٣٩٦
دستگاه قضایی با تشکیل ستاد های "صبر" و به کار گیری شیوه های فرهنگی، با همکاری سایر نهادها و دستگاه‌ها به دنبال کاهش آسیب های اجتماعی است

در اولین جلسه ستاد مرکزی "صبر" استان فارس، اهداف تشکیل این ستاد با حضور نمایندگان سازمان ها، ادارات و نهادهای مسئول در دستورالعمل ابلاغی تشریح شد.

به گزارش روابط عمومی ستاد ملی صبر از  دادگستری فارس در این نشست رئیس کل دادگستری فارس با بیان اینکه این ستاد طبق دستورالعمل ابلاغی وظیفه دارد زمینه گسترش فرهنگ صلح، بخشش و رضایت را در جامعه فراهم آورد گفت: ارتقاء فرهنگ مودت، همدلی، آشتی و مهربانی در ارتباط با رفع منازعات و اختلافات در حوزه های گوناگون یکی از اهداف تشکیل این ستاد است.

علی القاصی رعایت حقوق و احترام به حقوق متقابل افراد، ارتقاء کارآمدی دستگاه قضایی کشور با کمک سایر نهادها و سازمان ها در جهت حل و فصل اختلافات و ارتقاء نظام مقدس جمهوری اسلامی در عرصه صلح طلبی و مسائل حقوق بشر را از جمله ی دیگر اهداف تبیین شده در دستورالعمل تشکیل ستادهای "صبر" خواند و افزود: امروز متاسفانه هجمه های بسیار سنگینی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی در محافل بین المللی شکل گرفته است و این موضوع به عنوان یک ابزار سیاسی در دست دشمن است. بنابراین کاهش زمینه ها و ریشه های تولید اختلاف و نزاع در بین مردم از جمله مواردی است که زمینه ارتقاء جایگاه کشور را  در نظام بین المللی فراهم می کند.

وی با اشاره به اینکه صدور حکم با تشریفات قانونی در دستگاه قضایی در اغلب پرونده ها آتش نزاع و اختلاف را خاموش نمی‌کند گفت: در بسیاری از این موارد، ریشه ی اختلاف کماکان باقی می ماند و در بعضی مواقع اختلاف از جای دیگری سر بیرون می آورد.

نماینده عالی قوه قضائیه با تأکید بر اینکه دستیابی به اهداف ترسیم شده در دستورالعمل تشکیل ستادهای "صبر" می تواند زمینه از بین بردن ریشه های اختلاف و نزاع در طرفین دعاوی و گسترش آرامش در جامعه را فراهم آورد گفت: این اقدامات زمینه ساز پیشگیری از منازعات است.

القاصی با بیان اینکه تصمیمات گرفته شده در دستگاه قضایی بعضاً زمینه ساز حبس و کیفر افراد است گفت: این اقدام چه در دعاوی کیفری و بعضاً حتی در دعاوی حقوقی منجر به حبس افراد و در ادامه آن بی سرپرستی خانواده ها می شود که همین امر یعنی ورود افراد به زندان ها باعث ایجاد آسیب های گوناگون می گردد.

وی حل و فصل منازعات و رفع خصومت ها تنها با تکیه و توسل به احکام و آراء قضایی را مسیری آسیب زا ارزیابی کرد و افزود: این امر باعث تزاید آمار جمعیت زندان ها شده است و همین موضوع نقطه آغازی برای شکل گیری آسیب های اجتماعی، به خصوص برای خانواده زندانیان است.

رئیس کل دادگستری استان فارس افزود: گرچه صدور احکام در دادگاه ها در بسیاری از موارد منجر به ایجاد نظم، امنیت و آرامش در جامعه می گردد و قواعد را بر روابط افراد حاکم می کند اما تبعات آن از جمله افزایش آمار زندانیان و برجای ماندن ریشه های اختلاف و در معرض آسیب قرارگرفتن افراد دیگری از جامعه، بخشی از آسیب های آن محسوب می‌گردند که دستگاه قضایی با تشکیل ستاد های "صبر" و به کار گیری روش ها و شیوه های فرهنگی و اجتماعی و با همکاری سایر نهادها و دستگاه های فرهنگی مرتبط تلاش دارد از میزان این آسیب ها بکاهد.

القاصی حضور و عضویت اعضا از هر سه قوه در این ستاد را نشانگر تأثیرگذاری تصمیمات هر سه قوه در پیشگیری از پدیده های آسیب زای ناشی از عدم وجود فرهنگ صلح و سازش و بخشش در جامعه دانست و خاطرنشان ساخت: ورود و مدیریت این امر فراتر از حدود وظایف و اختیارات قوه قضائیه است بنابراین ورود همه دستگاه ها می تواند ضمن ایجاد انسجام و همدلی، تأمین اهداف ترسیم شده در این ستاد را آسان تر نماید.

وی با تأکید بر اینکه جامعه امروز ما بیش از هر زمان دیگری نیازمند آرامش است گفت: متأسفانه نوع بزه ها در جامعه حاکی از این است که آستانه تحمل مردم پائین است و ما در دستگاه قضایی شاهدیم که بسیاری از پرونده های قضایی مهم و پیچیده و حتی وقوع قتل های فجیع و نزاع های گسترده ریشه در یک عدم تحمل و بی حوصلگی و ناشکیبائی کوچک و ناچیز دارد؛ مسئله ای که با انتقال آموزه های ابتدائی و اولیه می توان از شکل گیری آن جلوگیری کرد.

رئیس شورای قضایی استان محور اصلی تشکیل ستادهای "صبر" در معاونت فرهنگی قوه قضائیه را هم افزایی همه نهادها و دستگاه در راستای ایجاد و گسترش و تعمیق فرهنگ صلح و سازش، تقویت روحیه بخشش و گذشت در بین مردم جامعه و در نهایت ایجاد رضایت معنوی در جامعه برشمرد و افزود: متاسفانه سال ها فرهنگ بزرگ منشی و ریش سفیدی را مورد غفلت قرار داده ایم و بقایای آن را از بین برده ایم در حالی که در گذشته همین افراد ریش سفید و بزرگان هر قوم و طایفه ضمن جلوگیری از ایجاد اختلاف در صورت بروز هر گونه نزاع آن را با شیوه های سنتی حل و فصل می کردند و به همین خاطر جامعه شاهد تنش های کمتری بود.

وی با بیان اینکه بارها شاهد بوده ایم حتی با اجرای حدود الهی ریشه نزاع از بین نرفته و زخم های ایجاد شده به اشکال مختلفی سر باز کرده و باعث ایجاد اختلاف و نزاع دوباره شده است گفت: این در حالی است که با ایجاد مصالحه ریشه های اختلاف به کلی از بین می رود.

رئیس کل دادگستری استان فارس در پایان اولین نشست ستاد مرکزی "صبر" استان فارس بر نقش کلیدی و محوری مراکز فرهنگی و همچنین صدا و سیما در انتقال اهداف این ستاد و گسترش فرهنگ صلح، بخشش و رضایت در جامعه تأکید کرد و افزود: ظرفیت رسانه ملی و مطبوعات در تکریم و ارج نهادن به ارزش های سنتی جامعه و همچنین تولید محتواهای فاخر در خصوص احیای سنت های حسنه صلح و بخشش می تواند کمک شایانی به تغییر وضعیت روحی و روانی مردم جامعه نسبت به این سنت های فراموش شده داشته باشد.

وی همچنین تدوین محتوای آموزشی مهارت های زندگی در دوره های آموزشی را خواستار شد و تصریح کرد: می توانیم با استفاده از ظرفیت های موجود سمت و سوی جامعه را در جهت احترام متقابل، احترام به قانون و حقوق متقابل افراد و احیای سنت های پسندیده صلح و بخشش و در نتیجه ایجاد رضایت در جامعه سوق و هدایت نماییم.

گفتنی است در این نشست بر استفاده از ظرفیت های فرمانداران و بخشداران در امر شناسایی، آموزش و هدایت افراد ذی‌نفوذ در مناطق مختلف استان، سمن ها (سازمان های مردم نهاد)، ظرفیت مددکاری سازمان ها و نهادهای مددکاری وکلانتری ها  در راستای اجرای اهداف دستورالعمل تأکید گردید.

نظر خود را ثبت کنید

comment